Samolot bombowy dalekiego zasięgu, którego użycie pozwoliło na rozpoczęcie przez 20. Armię Lotnicza US Army Air Force strategicznych bombardowań Japonii, początkowo z baz w Chinach, a następnie na Marianach. Nowatorska konstrukcja zaopatrzona została m.in. W karabiny ciśnieniowe i system zdalnego sterowania uzbrojeniem strzeleckim.
B-29 wykorzystane zostały w operacji zrzucenia pierwszych w historii bomb atomowych 6 sierpnia 1945r. Na Hiroszimę (B-29 Enola Gay, bomba Little Boy) i 9 sierpnia na Nagasaki (B-29 Bock’s Car, bomba Fat Man). Model w skali 1:48
Consolidared Vultee B-24J Liberator
(z ang.Wyzwoliciel) (z ang. Superforteca)
Liberator był najliczniej produkowanym typem amerykańskiego samolotu bojowego II wojny światowej.
Wyprodukowano ich ogółem ok. 18 000 sztuk.
W wojnie przeciw Japonii używany był przez 5. i 7. Amię Powietrzną USAAF na Pacyfiku, 14. Armię w Chinach i 11. Armię na Alasce, jako strategiczny samolot bombowy, transportowy i rozpoznawczy oraz przez U.S. Navy, jako morski samolot patrolowy.
Na Liberatorach walczyły także brytyjskie dywizjony stacjonujące w Indiach i lotnicy australijscy.
Model w skali 1:48
Hełm przeciwodłamkowy M3 z nausznikami stosowany m.in. przez załogi samolotów bombowych B-29 Superfortress
Mitsubishi A6M5 Rei-Sen
Podstawowy typ samolotu myśliwskiego Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej w całym okresie II wojny światowej. Jeden z najlepszych myśliwców początkowego okresu wojny. Samolot nie posiadał opancerzenia, przez co był bardzo zwrotny, czym górował nad myśliwcami amerykańskimi (Bufflo, Wildcat). Nie był jednak odporny na ostrzał i trafiony serią pocisków często wybuchał.
Karierę bojową rozpoczął 19 sierpnia 1940r. w Chinach. Myśliwce te brały udział we wszystkich bitwach toczonych przez lotnictwo marynarki wojennej na Pacyfiku aż do kapitulacji Japonii. Pod koniec wojny wiele z nich było używanych przez formacje komikaze. Aliancka nazwa kodowa samolotu – Zero.
Model w skali 1 :48
Wystawa ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego zbiorów prywatnych p. Jerzego Kołakowskiego oraz członków amerykańsko-japońskiej grupy rekonstrukcyjnej „Banzai Marine”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz