"Pomysł kolorowania zdjęć z Powstania Warszawskiego może na pierwszy rzut oka wydać się zaskakujący. Przez dziesięciolecia przyzwyczailiśmy się do czarno-białych ilustracji, publikowanych w książkach i albumach, poświęconych Powstaniu. Stały się one trwałym elementem naszej zbiorowej wyobraźni."
wtorek, 10 maja 2016
sobota, 7 maja 2016
Powstanie Warszawskie 1944
W Parku Wolności przylegającym do Muzeum Powstania Warszawskiego, można obejrzeć niesamowitą wystawę. Jest to wystawa ludzi, kiedyś byli tylko cieniami na taśmie filmowej. Anonimowymi bohaterami Kroniki Powstańczej Warszawy.
- Uśmiechnięty chłopak z apaszka w grochy na szyi
- Para, której której ksiądz udziela ślubu
- Dziewczyna strzelająca z błyskawicy
- Szczęśliwy podporucznik, dźwigający zdobyczną broń
- Pyzaty dzieciak, gapiący się, jak starsi strzelają...
Dziś wiemy, że chłopak z apaszką to Stanisław Firchał, który właśnie wymknął się kanałem z płonącego Starego Miasta. Młoda para to Bill i Lilli Biegowie, którzy wzięli ślub, bo jak mówią: "Przecież jutro mogliśmy już nie żyć." Porucznik to Witold Kieżun, jeden ze zdobywców komendy policji i kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Mały Powstaniec to Olek Zubek, który zaczął Powstanie w oddziale, który nie miał boni.
piątek, 6 maja 2016
Cytadela Warszawska w remoncie
Podczas licznych wystaw organizowanych w ramach X Warszawskiego Konwentu Gier Strategicznych GRENADIER nie zabrakło również fotogalerii, zorganizowanej przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Obrazowała ona prace remontowe, konserwacyjne, budowlane i nie tylko, prowadzone na terenie Cytadeli Warszawskiej.
- pomiędzy wałem i murem Carnota. Miejsce przyszłej instalacji Jerzego Kaliny - "Aleja Nieobecnych" - stan z lutego 2008r.
- widok na mur Carnota - stan z sierpnia 2013r.
czwartek, 5 maja 2016
Mur Sztuki
W Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, na tyłach Muru Pamięci, oglądać można plenerową wystawę "Mur Pamięci". Została oddana artystom i twórcom z Polski, jak i z zagranicy. W ten oto sposób, swoje murale, jak dotąd namalowali m.in. Edward Dwurnik, Wilhelm Sasnal, Stasys Eidrigevicius, Papcio Chmiel oraz Andrzej Pągowski.
środa, 4 maja 2016
Zwyczaje i obrzędy w Polsce
Na Krakowskim Przedmieściu mieliśmy możliwość podziwiać wystawę fotografii Andrzeja Sidora - "Zwyczaje i obrzędy w Polsce". Taką właśnie problematykę Andrzej Sidor uczynił głównym tematem swoich prac, szczególnie zwracając uwagę na południową i wschodnią część Polski. Obiektem jego zdjęć są często zwyczajni z pozoru ludzie, wykonujący jednak niezwykłe prace.
Autor zdjęć, doskonale radzi sobie z przeciwieństwami, jakimi często są długie przygotowania, często wielogodzinne wyczekiwania na uchwycenie jednego, jedynego ułamka sekundy.
Subskrybuj:
Posty (Atom)