Kamienica pod Gigantami znana jest też pod nazwami: Dom pod Atlantami, Kamienica Strzałeckiego. Zlokalizowana w Warszawie, w Alejach Ujazdowskich nr 24 (dawniej 22, w okresie międzywojennym – 36).
Jest to czteropiętrowy budynek w stylu wczesnomodernistycznym, zawierający elementy klasycystyczne i barokowe. Fasada jest symetryczna, dziewięcioosiowa. W jej środkowej części znajduje się główne wejście, otoczone figurami gigantów, wykonanymi z piaskowca, projektu Zygmunta Otto. Są one ustawione w taki sposób, jakby podtrzymywały balkon. Jeden z gigantów podpiera go bokiem, zaś drugi trzyma w uniesionych rękach. Balkon ma kutą balustradę, zdobioną trzema medalionami. Na jednym z nich znajduje się wizerunek Jana Matejki. Całość zakończona fryzem ozdobionym girlandami. Kamienica jest jednopodwórzowa, z oficynami bocznymi.
Kamienica ma bogaty wystrój części rezydencjonalnej, a na klatce schodowej przetrwały resztki polichromii. W pomieszczeniach na parterze wmontowano fragmenty boazerii oraz drzwi z pałacu Tarnowskich, rozebranego w 1898 roku.
Budynek ten został wpisany do rejestru zabytków. Ma szczególne znaczenie z punktu architektonicznego, ale również z uwagi na charakter i znaczenie kulturalne pokoleń rodziny fundatora. Zawodowo byli oni malarzami, a jako hobby uznawali ratowanie zabytków przeszłości narodowej. Była to dla nich jedna z form walki o byt narodowy. I tak np. w 1889 roku wystawili 192 obiekty, a w 1902 roku Antoni Jan był jednym z organizatorów działu polskiego na pierwszej międzynarodowej wystawie strojów w Petersburgu. W ciągu kilku lat przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie aż ponad 700 eksponatów. Była to tylko część zbioru rodu Strzałeckich. Pozostałe zbiory trzymano właśnie w Domu pod Gigantami i domu przy ul. Topiel i Drenianej, które zostały zbombardowane i spalone we wrześniu 1939 roku. Ocalał jedynie Dom pod Gigantami. W okresie międzywojennym mieszkał w nim Stefan Przanowski (m.in. dyrektor i prezes Rady Nadzorczej zakładów metalowych „Norblin, Bracia Buch i T.Werner”)
Obecnie w kamienicy znajduje się również Restauracja pod Gigantami, która jest utrzymana w dawnym klimacie. Znajduje się w niej parkiet liczący ponad 250 lat (pochodzący również z rozbiórki Pałacu Tarnowskich) oraz kopia obrazu S. Poniatowskiego, aut. Bacciarellego.
Źródło informacji:
internet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz