czwartek, 7 maja 2015

Pułtusk



DAHLBERG Eric Jonsson (rycina Pułtusk)
Situs Oppidi et Arcis Poltowsko

Rycina przedstawia Pułtusk, wykonana według rysunku Eryka Jonsona Dahlberga, generalnego kwatermistrza armii szwedzkiej, przebywająccego w Polsce w latach 1656 - 1657. Zamieszczona w dziele Samuele Pufendorfa "De rebus a Carolo Gustavo...",  Norymberga 1696r.


Pułtusk w źródłach historycznych nazywany jest Peltovsk, Pełtewsk, Polthowia, Polthowsk, Polthowsko, Pulthowia, Pulthowsk, Pulthowsko, Pultowsk. Leży nad rzeką Narwią, poniżej ujścia rzeczki Pełty i od niej prawdopodobnie wywodzi swoją nazwę. Według „Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego” – najwcześniejsze, po Płocku, miasto na zawiślańskim Mazowszu”.
Gród pułtuski był położony na terenie późniejszego zamku biskupiego i stanowił główne centrum osadnicze, przy którym rozwinęło się podgrodzie, które zajmowało 1/3 terenu rozległego założenia rynkowego. I tak powstało pierwsze miasto pułtuskie, za którego datę lokacji przyjmuj się rok 1257. Drugie zaś, nowo lokowane w 1339r. – z wielkim, prostokątnym rynkiem, który by już w stanie pomieścić licznych osadników i osoby zjeżdżające się na targi. Wydaje się, że potrzeba przeniesienia i wybudowania drugiego miasta pułtuskiego a także budowa zamku murowanego, powstała na skutek najazdów litewskich. Zlokalizowano je na wsypie utworzonej przez odnogę rzeki Narwi, zwanej wtedy też Narewką i jej rozgałęzieniami – Rybitwią i Duczkiem oraz głównym korytem.

1 komentarz:

  1. Nie zdawałem sobie sprawy, że od tej rzeki może pochodzić nazwa Pułtuska. Słyszałem historie o pożarze połowy miasta oraz inną o powodzi, która zalała jego połowę. Te wytłumaczenia do dziś miały dla mnie sens. Tylko czemu Tusk? :) Te przedstawione powyżej brzmi ciekawiej. Oby więcej takich newsów.

    OdpowiedzUsuń