środa, 27 maja 2015

Modele, dioramy, gry strategiczne

 



   




   

 

   





  


   



Operacja "Kutschera" 1 luty 1944r.

W akcji udział wzięli:
"Lot" - Bronisław Pietraszewicz
"Cichy" - Marian Senger
"Sokół" - Kazimierz Sott
"Juno" - Zbigniew Gęsicki
"Olbrzym" - Henryk Humięcki
"Bruno" - Bronisław Hellwig
" Kruszyna" - Zdzisław Poradzki
"Miś" - Michał Issajewicz
"Ali" - Stanisław Huskowski
"Hanka" - Anna Szarzyńska- Rewska
"Kama" - Maria Stypułowska
" Dewajtis" - Elżbieta Dziębowska

W chwilę po 9 rano Franz Kutschera dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski opuszcza swój dom przy ul. Róż 2, wsiada do zaparkowanej limuzyny marki Opel - Amiral i rusza w stronę al. Ujazdowskich. tak rozpoczyna się jedna z najgłośniejszych akcji Armii Krajowej - wykonanie wyroku na kacie Warszawy.
Kama, pierwsza ze zwiadowców patrolu bojowego Armii Krajowej, kryptonim "Pegaz", obserwująca dom Kutschery zawiesza pelerynę na prawej ręce, dając znak, iż opuścił on miejsce swojego zamieszkania, po czym kieruje się w stronę ulicy Szopena.

Dewajtis, druga zwiadowczyni przechodzi przez ulicę tuż za limuzyną Kutschery tak, aby zidentyfikować jego twarz. Hanka, ostatnia ze zwiadowców przekazuje ustnie informację o zbliżającym się celu dowódcy swojej grupy - Lotowi, po czym sama odchodzi ulicą Piusa XI.

Na znak Lota, Miś rusza samochodem Alder Tryumf-Junior i zajeżdża drogę blokując auto szefa SS. do zatrzymanego wozu podbiega Lot i Kruszynka i z najbliższej odległości otwierają ogień do Kutschery i jego kierowcy. po pierwszych strzałach do akcji włączają się Juno, Olbrzym, Cichy i Ali ubezpieczając wykonawców wyroku, wiążąc ogniem posterunek przed pałacykiem dowództwa SS. W tym samym momencie na ulicy Szopena samochody Sokoła i Bruna ustawiają się przy rogu al.Ujazdowskich, przygotowane do ewakuacji grupy.

Miś, który opuścił już samochód dobija rannego Kutscherę strzałem w głowę, wraz z Kruszynką gorączkowo przeszukują SS-mana szukając dokumentów mających być potwierdzeniem wykonania zadania. w tym samym momencie trwa wymiana ognia z Niemcami. W jej wyniku ranni zostają Lot, Cichy, Olbrzym oraz Miś. Pod silnym ostrzałem grupa wycofuje się do oczekujących samochodów i ucieka.

Podczas późniejszej blokady mostu Kierbedzia giną wracający z akcji Sokół i Juno, a w wyniku ran w najbliższych dniach umierają także Lot i Cichy.

Po śmierci Kutschery władze niemieckie zaniechały publicznych egzekucji. ostatnio - w odwecie za zabicie "kata Warszawy" - odbyła się 15 lutego 1944r.


  



Historyczna Gra Bitewna - "Wrzesień 1939"

Wrzesień 1939 jest historyczną, figurkową grą bitewną opartą na modelach pojazdów, sprzętu wojskowego i figurkach żołnierzy w skali 1:72 (20 mm) oraz osadzoną w realiach historycznych Wojny Obronnej 1939 roku. Gra symuluje walki w skali taktycznej między oddziałami polskimi i niemieckimi na szczeblu plutonów, rozgrywane na stole (bądź innej powierzchni), z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych elementów terenu. gra w podstawowej wersji jest przeznaczona dla dwóch graczy. Istnieje jednak możliwość udziału w rozgrywce większej liczby graczy poprzez zwielokrotnienie liczby użytych wojsk oraz talii kart rozkazów. Optymalny dobór sił dla jednego gracza nie przekracza wzmocnionej kompanii, chociaż możliwe jest rozgrywanie walk z udziałem większych formacji np. wielkości batalionu.

Zasady gry w systemie Wrzesień 1939 to kompromis pomiędzy grywalnością a odwzorowaniem realiów historycznych początków II wojny światowej. Gra pozwala poczuć realia historyczne kampanii wrześniowej. Wrzesień 1939 tworzy unikaną, niedostępną w innej formie na rynku modelarskim kolekcję, pozwalającą przybliżyć dzieje bohaterskich walk polskiego września, podczas której nasza armia niejednokrotnie potrafiła skutecznie przeciwstawić się przeważającym siłom wroga. 


   

   




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz