sobota, 2 maja 2015

Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie

Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie



W kwietniu 1993r., w 50-tą rocznicę ujawnienie zbrodni katyńskiej, pierwsze odlane w brązie gotowe fragmenty pomnija pokazano na place Józefa Piłsudksiego. Decyzja o usytuowaniu pomnika przy ul. Muranowsie zapadła ostatecznie w październiku 1994r.

Pomnik autorstwa Maksymiliana M. Biskupskiego został odsłonięty 1 września 1995r. w 56 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę.

Umiejscowiony na skwerze Matki Sybiraczki przy ul. Muranowskiej, między ul. gen. Władysława Andersa a ul. Konwiktorską.

Skwer nazwą upamiętnia tysiące kobiet, które były deportowane na Syberię w latach 1940 - 1941 oraz 1944 - 1952.




Przechodniu, stojąc przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w latach 1939 - 1955 oddaj hołd naszym Polskim Matkom, które zesłane na "Nieludzką ziemię", prześladowane przez reżim sowiecki, zmuszane do niewolniczej pracy, skazane na głód, chłód i choroby, uratowały nam, dzieciom życie i godność bycia Polakiem oraz człowiekiem, żebyśmy potrafili również przebaczać. Niech dobry Bóg nagrodzi Je niebem a nas uchroni od niepamięci. - Sybiracy Oddziału Warszawskiego - 26 maja 2011r., w 71 rocznicę pierwszych masowych deportacji.




Pomnik to platforma kolejowa. Jego cześć to szerokie tory kolejowe. 41 podkładów szynowych z nazwami miejscowości, gdzie ginęli Polacy w miejscach bitew, w łagrach, w miejscach kaźni.







Za ostatnim podkładem wagon bez ścian, a na nim mnóstwo krzyży. Wśród nich nagrobki.







Pomnik pozostaje pod opieką członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich. Powstał ze składek społeczeństwa, kombatantów, władz państwa, stolicy i wojska.

Napis na pomniku głosi:



11 czerwca 1999r., podczas pielgrzymki do Polski, modlił się też tu Jan Paweł II.



1 komentarz:

  1. Super wstawka. Dzięki Tobie mogłem się dowiedzieć więcej o historii pomnika obok którego czasami przechodzę. Oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń