wtorek, 28 czerwca 2016

Park dzikich zwierząt




Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo jest położony na terenie Puszczy Piskiej, ok. 10 km od Rucianego-Nidy, zajmując obszar ok. 100ha. Założycielem Parku jest dr. Andrzej Krzywiński. Odwiedziny tego miejsca pozwalają poznać rodzime gatunki zwierząt, jednocześnie pozostawiając im możliwość pozostania w warunkach zbliżonych do naturalnych, na obszernych wybiegach.

Zwierzęta dobrze tolerują ludzi, dzięki czemu, w przeciwieństwie do zoo, można podziwiać je z bliska, głaskać, a nawet karmić, zwiedzając park z przewodnikiem. W niektórych zagrodach zwierzęta biegają niemal między nogami. Można uzyskać wiele ciekawych informacji o gatunkach ginących, zobaczyć rysia nizinnego, wilki skandynawskie, puchacza, głuszca, kuraki leśne, daniele, łosie, jelenie i wiele innych.


Niektórzy mogą być zaskoczeni formą zwiedzania. Pomiędzy kolejnymi zagrodami zwierząt trzeba pokonać dość wysokie drabinki, dlatego warto wziąć to pod uwagę przed udaniem się do Parku. Może to stanowić znaczne utrudnienie dla osób starszych, niepełnosprawnych lub dzieci w wózkach.  Jednak utrudnienia w znacznej mierze wynagradzają uroki bycia tak blisko zwierząt oraz ciekawie opowiadający o nich przewodnik. Trudno znaleźć inne miejsce gdzie tak blisko, oko w oko można stanąć z dzikimi zwierzętami. 


Patronem Parku został  Benedykt Dybowski - przyrodnik i patriota. Będąc zesłanym na Syberię przyczynił się do poznania tamtejszej przyrody. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu.

Po 1,5-2 godzinach poświęconych zwierzętom można skosztować specjałów kuchni mazurskiej i polskiej w "Oberży pod psem".



















Bielik - Haliaeetus albicilla - ptak jest nielotny po amputacji skrzydła w wyniku wypadku (zderzenie z liniami wysokiego napięcia)














































Przy wejściu na teren Parku Dzikich Zwierząt znajduje się też Rodzinny Cmentarz Staroobrzędowców. Wywodzą się z rosyjskiego Kościoła prawosławnego, w którym nastąpił rozłam w II połowie XVII wieku. Sprzeciwili się zmianom obrzędów religijnych, za co byli prześladowani i często wierność starym prawom przypłacali życiem. Szukając bezpiecznego miejsca, pierwsi staroobrzędowcy przybyli na Mazury w latach dwudziestych XIX w., zakładając wiele okolicznych wsi, a m.in. Kadzidłowo. Na grobach pogrzebanych stoją ośmioramienne krzyże, zwrócone "twarzą" na wschód, jak nakazuje tradycja wczesnochrześcijańskiej Rusi. 



Źródło części zdjęć 
- Park Dzikich Zwierząt - Kadzidłowo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz