sobota, 14 listopada 2015

Pomnik Młodego Powstańca

Pomnik Małego Powstańca można znaleźć na warszawskiej starówce, przy ulicy Podwale. Został umieszczony na pozostałościach 8-mej baszty półokrągłej zewnętrznego obwodu murów obronnych Starego Miasta. Jest on upamiętnieniem najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego 1944 roku, którzy służyli jako łącznicy lub sanitariusze, kolportowali prasę Powstańczą. Wielu z nich również, jak postać na pomniku, walczyło z karabinem w ręku, niejednokrotnie o wiele dla nich za dużym i za ciężkim. Ci mali żołnierze nie ustępowali odwagą dorosłym.



Pomnik został zaprojektowany w 1946 r. przez ówczesnego studenta - Jerzego Jarnuszkiewicza. - w formie niewielkiej, gipsowej statuetki. Mimo, iż projekt nie mógł przerodzić się w pomnik ze względów ideologicznych, dzieło rzeźbiarza zyskało popularność. Ludzie kupowali miniaturowych rozmiarów statuetki. Harcerze z Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy wyszli z inicjatywą wzniesienia pomnika, na podstawie wykonanej wykonanej wiele lat wcześniej figurki. 

 




Odsłonięcie pomnika miało miejsce 1 października 1983 roku. Dokonał go harcerz - powstaniec doc. dr Jerzy Świderski (ps. Lubicz - w czasie powstania 14 - letni łącznik z batalionu "Gustaw" AK) w obecności m.in. setek harcerzy z całej Polski. Dokładnie rok później 1.10.1984 r. - przy pomniku, na murze umieszczono tablicę pamiątkową, wykonaną z czerwonego piaskowca, z krzyżem harcerskim i fragmentem powstańczej piosenki:


"Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, 
za każdy kamień twój stolico damy krew.
St. R. Dobrowolski
W hołdzie bohaterskim rówieśnikom harcerze
1 X 1984"


Przedstawia on kilkuletniego chłopca, Powstańca. Ma wysokość zaledwie 1,5 metra, a na tle wysokich murów wydaje się on jeszcze mniejszy. Na głowie - zbyt duży hełm z orzełkiem, opadający na czoło, z namalowaną biało-czerwoną opaską. Na nogach - za duże buty. Chłopiec, ubrany w płaszcz, ma pistolet maszynowy przewieszony przez ramię. 

Kopię pomnika można zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego, w sali Małego Powstańca.



Warszawski monument stał się też inspiracją dla rzeźby Dzieci Czerwca 1956, którą można znaleźć w Poznaniu, przy ul. Młyńskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz