Podczas spaceru po warszawskiej starówce natknęłam się na taką oto wystawę:
"Kreatywne Niemcy - artyści bez granic
25 lat po zjednoczeniu turystyka niemiecka eksponuje innowacyjny rozwój kultury oraz kreatywną gospodarkę. Słynne na całym świecie i będące wizytówką renomowanych produktów "made in Germany" coraz częściej zmienia się w "created in Germany". Malarze, muzycy, architekci, rzemiosło artystyczne i wydarzenia kulturalne o zasięgu międzynarodowym, stanowią kreatywny potencjał Niemiec jako kraju turystyki, który można dostrzec w każdym niemal zakątku."
"Święto Światła Lipsk - niemiecka jedność jako wydarzenie
Upadek Muru Berlińskiego w roku 1989 zakończył trwający 41 lat podział. Liczne uroczystości upamiętniają to wydarzenie, które zmieniło bieg dziejów. jedną z tych wspaniałych imprez jest Święto Światła w Lipsku. Jest ono wspomnieniem dnia 9 października 1989 roku, kiedy ponad 70 000 demonstrantów w Lipsku, skandując hasło "To my jesteśmy narodem", stanęło naprzeciw sił bezpieczeństwa dyktatury partii socjalistycznej. W całej Republice Federalnej odbywa się wiele projektów jubileuszowych w związku z upadkiem Muru."
"Kościół Frauenkirche w Dreźnie - arcydzieło sztuki barokowej i symbol jedności Niemiec
Zbudowany w latach 1726 - 1743. Zburzony w 1945. Rozpoczęcie rekonstrukcji w 1994. Zjednoczenie Niemiec przed 25 laty i odbudowa kościoła NMP są ze sobą nierozerwalnie związane. Ponad 600 000 ofiarodawców z całego świata umożliwiło ponowne poświecenie tego, chyba najbardziej znanego europejskiego sanktuarium na północ od Alp. W roku 2005 monumentalna budowla z piaskowca została uroczyście ponownie oddana do użytku. Dziś kościół Frauenkirche jest ikoną niemieckiej jedności i żywym świadectwem zaangażowania społecznego obywateli."
"Park Narodowy Hainich - kawałek puszczy w sercu Niemiec
Najrozleglejszy w Europie zwarty obszar pokryty lasem bukowym był przez całe dziesięciolecia niedostępnym terenem militarnym. Dzisiaj, 25 lat po upadku Muru, jest to najmłodszy obiekt z terenów Niemiec wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Hainich to "dziki" las, w którym obok drzew w niezakłócony sposób mogą wegetować grzyby, mchy i rzadkie gatunki zwierząt i ptaków, jak ryż czy bocian czarny. Na zalesionych obszarach Niemiec, stanowiących 31% powierzchni kraju, park ten jest wyjątkowym zjawiskiem przyrodniczym."
"Morze Wattowe - światowe dziedzictwo UNESCO z przypływami i odpływami
Morze Wattowe jest unikatowym krajobrazem wodnym, stwarzającym dogodne warunki życiowe dla wielu gatunków. Miliony ptaków wędrownych zatrzymują się tu co roku, znajdując atrakcyjne siedliska. Odwieczny rytm pływów pozwala spacerować w czasie odpływu po dnie morza. W roku 2009 Morze Wattowe zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO."
"Wyspa Rugia - lśniąco białe skały kredowe i eleganckie promenady
Od upadku Muru przed 25 laty Rugia jest największą z 51 wysp zjednoczonych Niemiec i ważnym ośrodkiem turystycznym. Tym, co ją wyróżnia jest strome wybrzeże z charakterystycznymi białymi skałami kredowymi. A może symbolem wyspy jest raczej klasycystyczna architektura luksusowych kurortów z morskimi klepiskami? A może bezkresne piaszczyste plaże? Tak na prawdę wszystkie skarby wyspy emanują jedynym w swoim rodzaju urokiem. Najstarszy kurort i kąpielisko w Rugii - Putbus oczarowuje swoich gości architekturą klasycystyczną w czystej postaci."
"Luter - jego tezy poruszyły świat
Ten rebeliancki zakonnik, profesor i reformator jest jednym z najwybitniejszych synów narodu niemieckiego. Wkrótce minie 500 lat od dnia, w którym Marcin Luter wywiesił 95 słynnych tez na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Wiele miejsc działalności legendarnego reformatora znajduje się na terenie Saksonii - Anhait, Turyngii lub Saksonii i od czasu upadku Muru 25 lat temu, znowu można je zwiedzać. Stanowią dodatkowe akcenty turystyki kulturalnej na turystycznej mapie Niemiec."
"Brema - marynistyczne tradycje i futurystyczny świat wiedzy
Miasto hanzeatyckiei miasto portowe - tak można najprościej opisać charakter tych stanowiących jeden organizm urbanistycznych ośrodków: Bremy i Bremerhaven. W obu miastach na turystów czeka wiele nowych atrakcji jak: Niemieckie Muzeum Emigracji i ośrodek naukowy Klimahaus w Bremerhaven oraz Centrum Nauki Universum w Bremie, stanowiąc znakomite uzupełnienie bogatej oferty historycznej."
"Huta żelaza w Völklingen - unikatowy pomnik historii techniki
Jeszcze kilka lat przed upadkiem Muru przerabiano tu rudę żelaza pochodzącą z kopalni regionu Saary. Rok 1994 zapoczątkował nową drogę kariery, nieczynnej już wtedy huty - jako pierwszego pomnika przemysłowego, w randze obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś ta jedyna zachowana „ikona kultury przemysłowej" - najnowocześniejszy zakład hutniczy swego czasu - jest najczęściej odwiedzanym miejscem w regionie obfitującym w osobliwości i atrakcje turystyczne."
"Zagłębie Ruhry - region przemysłowy staje się stolicą kultury
Kiedy w 1989 roku upadł Mur Berliński, także dla Zagłębia Ruhry otworzyły się nowe horyzonty. Niewiarygodna przemiana tego jednego z największych regionów przemysłowych Europy dokonywała się przez dziesięciolecia. Tam, gdzie jeszcze w roku 1960 krajobraz zdominowany był przez szyby wiertnicze, kwitnie dziś obok flory i fauny kultura. Kamieniem milowym tych przemian była pierwsza w historii nominacja całego regionu do tytułu "Europejskiej stolicy Kultury" 2010."
"Frankfurt - jedyna taka panorama w Niemczech
Imponujące drapacze chmur powstały w ciągu ostatnich 25 lat we Frankfurcie nad Menem, tworząc wyjątkowy w Niemczech „skyline" - podniebną linię horyzontu. Najbardziej strzelista, zapierająca dech sylwetka należy do Commerzbank Tower, najwyższego budynku Niemiec. Do takiego oblicza miasta pasuje również znajdujący się na jego obrzeżach, trzeci co do wielkości, port lotniczy w Europie, obsługujący 1 400 połączeń w ciągu doby i do 90 startów i lądowań w ciągu godziny. Ale Frankfurt to także tradycja, której najlepszym przykładem jest Stare Miasto rozciągające się wokół ratusza zwanego "Romer", a także Dom i Muzeum Johanna Wolfganga Goethe'go."
"Aktywny urlop - kiedy droga jest celem
Od upadku Muru przed 25 laty sieć ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych w Niemczech wzbogaciła się o wiele pięknych nowych tras. Sieć ta liczy obecnie 200 ścieżek rowerowych długodystansowych o łącznej długości 70 000 km i prawie tyle samo szlaków pieszych o łącznej długości 200. 00 km. Ale także dla miłośników wspinaczki, geocacher'ów, surferów i miłośników „białego szaleństwa” znajdzie się zawsze coś, co spełni ich oczekiwania."
"Droga do zjednoczenia
1961 - Niemcy były podzielone już od 12 lat, gdy 13 sierpnia wschodnioniemiecka straż graniczna rozpoczęta budowę muru
1989 - Ruch obywatelski rodzi się we Wschodnich Niemczech. Poniedziałkowe demonstracje, najpierw w Lipsku, a później i w innych miastach przyciągają coraz większe tłumy, domagające się demokratyzacji i praw obywatelskich,
1989 - Węgierska straż graficzna rozbiera druty kolczaste na granicy z Austrią. Wolność przemieszczania się staje się głównym hasłem demonstrantów w NRD.
1989 - Latem kryzys się zaognia - obywatele NRD proszą o azyl w ambasadach RFN w Warszawie, Pradze i Budapeszcie. 9 października 70 000 ludzi uczestniczy w pokojowej demonstracji w Lipsku. Wieczorem 9 listopada upada mur berliński.
1990 - Niemcy się jednoczą. 3 października zostaje ogłoszony świętem narodowym, Dniem Zjednoczenia Niemiec -Tag der Deutschen Einheit."
"Hotspot Berlin - gdzie jedność ma wiele twarzy
Zdjęcia z Berlina ilustrujące epokową przemianę obalanego muru obiegły cały świat. 25 lat po tym wydarzeniu niemiecka stolica jest fascynującą kombinacją historii, kultury i kreatywnych „kamieni milowych” postępu. Budynek Reichstagu i Brama Brandenburska są dla Niemiec i całego świata symbolami zarówno podziału jak i wspólnego wzrastania kraju i jego obywateli. Na tle wielkiej historii miasto nad Szprewą urosło do rangi centrum kreującego impulsy dla świata mody i sztuki współczesnej."
"Bauhaus — ten język formy rozumie cały świat
Zwolennicy trendsetterskiego designu mają od czasu zjednoczenia Niemiec przed 25 laty nowy cel: Dessau, „stolica Bauhausu". To tutaj założona przez Waltera Gropiusa uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, jako awangarda klasycznego modernizmu, pozostawiła swoje ślady w postaci muzeum i zespołu budynków znanego pod nazwą „osiedle mistrzów".
Także odwiedzając muzea lub oglądając domy w stylu Bauhaus w Weimarze, miejscu narodzin Bauhausu, w Berlinie czy Stuttgarcie można zrozumieć, dlaczego ich kubistycznie ukształtowana funkcjonalność do dziś inspiruje artystów i architektów na całym świecie."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz