Bitwa na Łuku Kurskim
Największa bitwa pancerna w dziejach rozegrana pomiędzy siłami niemieckimi a radzieckimi na froncie wschodnim podczas II wojny światowej, niedaleko miasta Kursk, między 5 lipca a 23 sierpnia 1943 r. Niemiecka ofensywa otrzymała kryptonim "Cytadela". Po jej powstrzymaniu nastąpiły dwie radzieckie kontrofensywy. Była to ostatnia niemiecka strategiczna operacja ofensywna na froncie wschodnim.
Zwycięstwo w tej bitwie oddało inicjatywę strategiczną w ręce Armii Czerwonej do końca wojny. W bitwie na Łuku Kurskim po raz pierwszy w II wojnie światowej udało się powstrzymać niemiecką strategiczną ofensywę zanim przerwała ona linie obronne i weszła głęboko w przestrzeń operacyjną.
Chwat w brygadzie Powstania Warszawskiego
Nie został jednak użyty bojowo z powodu wiążącej się z tym konieczności rozbiórki barykad. Był garażowany w budynku Poczty Polskiej, zasypany na skutek zniszczenia budynku.
Militaria:
- Czołg Chaffee- Czołg PT-96
- Czołg T-55
- Samochód terenowy GAZ-69
- Helikopter Huey
- Samochód terenowy Ford MUTT
- Wóz zabezpieczenia technicznego M32A183
- Transporter BTR-50
- Transporter M113
- wielozadaniowy samochód ciężarowy ZIS-5
- wielozadaniowy samochód ciężarowy ZIS-6 katiusza
- działo przeciwlotnicze ZSU-23-4
Pierwszy krok człowieka na Księżycu
Makieta przedstawia scenę lądowania pierwszego człowieka na Księżycu, czyli finału misji Apollo 11. Pamiętnego dnia 21 lipca 1969 roku Nail Armstrong jako pierwszy opuścił lądownik. W trakcie pobytu na księżycu wraz z Edwin'em Aldrin'em zebrali próbki i zamocowali na powierzchni księżyca amerykańską flagę, która znajduje się tam po dziś dzień.
U-Boot (Unterseeboot) Klasse VIIc/41
Okręt podwodny typu VIIC - najliczniejsza wersja okrętu typu VII, produkowana od 1940 roku, stanowiąca trzon floty podwodnej Kriegsmarine w czasie II wojny światowej. do końca wojny wprowadzono do służby prawie 500 okrętów tego typu, z których 80% zostało zatopionych. Załogę każdego stanowiło 44 ludzi.
Okręty tego typu wypierały 769/871 ton, rozwijały prędkość 16/7 węzłów i miały zasięg działania do 8500 mil morskich. Uzbrojone były w wyrzutnie torped kalibru 533 mm, cztery na dziobie i jedną na rufie, z zapasem 14 torpe, oraz armatę kal. 88mm. na pokładzie. Charakteryzowały się krótkim czasem zanurzenia (ok. 4s.) i dobrą manewrowością oraz wspaniałą dzielnością morską w warunkach wzburzonego Atlantyku.
U-96 najbardziej znany okręt z filmu na podstawie powieści Lothara Gunthera Bachheima pod tym samym tytułem "Das Boot", był okrętem typu VIIc.
Model w skali minifig, czyli 1:43, mierzy ponad 150 cm długości i waży prawie 6 kg. Czas projektowania i budowy modelu - 2 miesiące.
Zburzenie muru berlińskiego
Scena przedstawiająca zburzenie słynnego muru wybudowanego w czasie zimnej wojny pomiędzy Berlinem Zachodnim a Berlinem Wschodnim. Zburzenie muru zapoczątkowane zostało 9 listopada 1989 roku i stało się jednym z najważniejszych symboli zakończenia zimnej wojny i upadku żelaznej kurtyny.
Makieta pokazuje wybrane autentyczne murale z tamtych czasów, które znajdowały się po zachodniej stronie muru. Ich twórcami byli tacy artyści jak Therry Noir, Christopher Emmanuel, Bouchet, Kiddy Citny.
Wioska średniowieczna u podnóża zamku
Źródło:
Wystawa klocków LEGO - II edycja
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń