Wieża Wodna (Ciśnień) z Bytomia
Wieża ciśnień w Bytomiu została wybudowana w latach 1934 - 1935, w najwyższym punkcie ówczesnego miasta 292 m n.p.m. Została zaprojektowana z wykorzystaniem najnowszych wówczas technologii i z myślą o zapewnieniu pełnego zabezpieczenia przed występującymi w tym rejonie szkodami górniczymi. Była to konstrukcja, która w czasie budowy wyprzedzała swoją epokę.
Wysokość wynosi ponad 44 m., z czego zbiornik ma wysokość 8 m. Może pomieścić do 1000m3 wody. Sama konstrukcja waży 3 000 ton. Wieża zbudowana została z żelbetonu oraz wysokiej jakości cementu. Na dachu znajduje się latarnia.
Są podejrzenia, że przed II wojną światową, szczyt wieży był również wykorzystywany jako punkt do obserwacji przyległych terenów Polski przez niemieckich szpiegów (Bytom był wtedy miastem należącym do Niemiec.) Aktualnie wieża jest wpisana do rejestru zabytków i już od dawna nie używana.
Latarnia morska w Ustce
Składa się z murowanego budynku latarników oraz przylegającej do niego ośmiokątnej wieży.
Stacja kolejowa w Bytomiu została wybudowana w 1868 roku. Po I wojnie światowej zyskała na znaczeniu, ponieważ Bytom stał się miastem granicznym. W związku z tym w latach 1929 - 1930 stare budynki stacji zostały wyburzone i w tym miejscu wybudowano nowy dworzec obsługujący 4 perony. 3 z nich były używane do komunikacji w obrębie ówczesnych Niemiec, a jeden obsługiwał pociągi jeżdżące do Polski (czyli wtedy - za granicę).
Artemizjon
Rekonstrukcja greckiej budowli, bazująca na domniemanym wyglądzie Świątyni Artemidy w Efezie, znanej pod nazwą Artemizjon - dla starożytnych Greków jeden z 7 cudów świata.
Budowla o wymiarach 130 x 69 m. powstała na rozkaz króla Lidii Krezusa ok. 560 r.p.n.e. Model przedstawia świątynie z frontową kolumnadą na 10 kolumn. Łącznie jest 88 kolumn zewnętrznych. Do naszych czasów z tego antycznego cudu świata została tylko jedna, samotna kolumna...
Pałac "Mały Wersal" ze Świerklańca
Makieta wzorowana na nieistniejącym już, a jednym z najbardziej okazałych pałaców wybudowanych na terenach Śląska, projektem nawiązujący do paryskiego Wersalu. Mały Werrsal zbudowano z inicjatywy Guido Henckel von Donnersmarcka w 1867 r. dla jego żony Blanki de Paiva. W pałacu umieszczono 34 komnaty o bardzo dużej powierzchni oraz 6 luksusowych apartamentów. Wszystko wyposażone było w nowoczesne i ekskluzywne łazienki, systemy ogrzewania i wentylacji. Pałac zachwycał, a w jego wnętrzach można było znaleźć ogromną kolekcję dzieł ówczesnych artystów. Wokół niego powstał wspaniały park i dziedziniec bogato i gustownie zdobiony.
Cienka czerwona linia
Makieta przedstawiająca scenę z amerykańskiego filmu wojennego z 1990 roku, pt. Ziemia Czerwona
Ośrodek wczasowy
Makieta z cyklu - Wspomnień czas. Przedstawia pracowniczy ośrodek wczasowy dużego zakładu przemysłowego. Wielu dorosłych z rozrzewnieniem wspomina pobyt w takich miejscach. Centralnym miejscem ośrodka była jadalna.
Piraci i żołnierze
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz